Läckö (Kerpen)
Vedeldad braskamin, med ett yttre hölje av emaljerad stålplåt i hög kvalité och med topp, luckor samt roster av gjutjärn .
Eldstaden är klädd med utbytbar vermiculit. Kaminen är avsedd för uppvärmning och trivseleldning i bostaden. Kaminen ska anslutas till rökkanal dimensionerad för rökgastemperatur med max. 350C.
Gjutjärnstoppen möjliggör enklare uppvärmning av mat och dryck.
Teknisk spec
| Färg: | Svart |
| Höjd: | 870 mm |
| Bredd: | 285 mm |
| Djup: | 320 mm |
| Vikt: | 58 kg |
| Anslutning: | Bakansluten |
| Effekt: | 5 kw kw |
| Verkningsgrad: | EN 13240 |
| Energiklass: | A |







