Skal
Vedeldad braskamin, med ett yttre hölje av rostfri stålplåt i hög kvalité och med brännjärn av gjutjärn i eldstaden. Förbränningskammarens delar är utbytbara.
Kaminen är avsedd för uppvärmning och trivseleldning i bostaden. Kaminen ska anslutas till rökkanal dimensionerad för rökgastemperatur med max. 350C
Komplettera gärna med 90 kg värmelagrande sten (serpentino) (passar även till tidigare levererade Hörby J).
Teknisk spec
| Färg: | Svart |
| Höjd: | 820 mm |
| Bredd: | 425 mm |
| Djup: | 352 mm |
| Vikt: | 66 kg |
| Anslutning: | Toppansluten |
| Effekt: | 7 kw |
| Verkningsgrad: | EN 13240 |
| Säkerhetsavstånd (sida/bak): | sida 25 cm, bak 20 cm |
| Energiklass: | A* |







