Vedeldad braskamin, med ett yttre hölje av lackerad stålplåt i hög kvalité och med brännjärn av gjutjärn i eldstaden. Beklädnad av exklusiv keramik.
Borgholm
Vedeldad braskamin, med ett yttre hölje av lackerad stålplåt i hög kvalité och med brännjärn av gjutjärn i eldstaden. Beklädnad av exklusiv keramik som finns i färgerna cremevit och cappucino.
Förbränningskammarens delar är utbytbara. Kaminen är avsedd för uppvärmning och trivseleldning i bostaden. Den har bra fungerande konvektion och sprider värmen i bostaden väl. Kaminen ska anslutas till rökkanal dimensionerad för rökgastemperatur med max. 350C
Teknisk spec
| Färg: | Svart |
| Höjd: | 970 mm |
| Bredd: | 730 mm |
| Djup: | 365 mm |
| Vikt: | 120 kg |
| Anslutning: | Toppansluten |
| Effekt: | 7 kw |
| Verkningsgrad: | EN 13240 |
| Säkerhetsavstånd (sida/bak): | sida 25 cm, bak 20 cm |
| Energiklass: | A* |







