Vedeldad braskamin, med ett yttre hölje av lackerad stålplåt i högsta kvalitet och med brännjärn av gjutjärn i eldstaden.
Falun
Vedeldad braskamin, med ett yttre hölje av lackerad stålplåt i högsta kvalitet och med brännjärn av gjutjärn i eldstaden.
Det går att ansluta tilluft. Den har bra fungerande konvektion och sprider värmen i bostaden väl. Förbränningskammarens delar är utbytbara.
Kaminen är avsedd för uppvärmning och trivseleldning i bostaden. Kaminen ska anslutas till rökkanal dimensionerad för rökgastemperatur med max. 350C.
Teknisk spec
| Färg: | Svart, Grå |
| Höjd: | 1025 mm |
| Bredd: | 550 mm |
| Djup: | 390 mm |
| Vikt: | 99 kg |
| Anslutning: | Toppansluten |
| Effekt: | 8 kw |
| Verkningsgrad: | EN 13240 |
| Säkerhetsavstånd (sida/bak): | sida 20 cm, bak 15 cm |
| Energiklass: | A* |







