Vedeldad braskamin, med ett yttre hölje av lackerad stålplåt i högsta kvalitet och med brännjärn av gjutjärn i eldstaden.
Göteborg
Vedeldad braskamin, med ett yttre hölje av lackerad stålplåt i högsta kvalitet och med brännjärn av gjutjärn i eldstaden. Kaminen är klädd med värmelagrande serpentinsten, vilket är ett material likvärdigt med täljsten. Det går att ansluta tilluft. Den har bra fungerande konvektion och sprider värmen i bostaden väl. Förbränningskammarens delar är utbytbara. Kaminen är avsedd för uppvärmning och trivseleldning i bostaden. Kaminen ska anslutas till rökkanal dimensionerad för rökgastemperatur med max. 350C.
Teknisk spec
| Färg: | Svart |
| Höjd: | 1100 mm |
| Bredd: | 629 mm |
| Djup: | 462 mm |
| Vikt: | 150 kg |
| Anslutning: | Bak- och toppansluten |
| Effekt: | 7,5 kw |
| Verkningsgrad: | EN 13240 |
| Säkerhetsavstånd (sida/bak): | sida 20 cm, bak 10 cm |
| Energiklass: | ![]() |








