Sigtuna Domino
Vedeldad braskamin, med ett yttre hölje av lackerad stålplåt i hög kvalité och med brännjärn av gjutjärn i eldstaden.
Kaminen är omramad av massiv finsk täljsten i yppersta kvalité.
Kaminen har ca 230 kg täljsten, vilket gör att den ger lång eftervärme.
Förbränningskammarens delar är utbytbara.
Kaminen är avsedd för uppvärmning och trivseleldning i bostaden.
Kaminen ska anslutas till rökkanal dimensionerad för rökgastemperatur med max. 350C.
Teknisk spec
| Färg: | Svart |
| Höjd: | 900 mm |
| Bredd: | 630 mm |
| Djup: | 470 mm |
| Vikt: | 280 kg varav 230 kg täljsten kg |
| Anslutning: | Toppansluten |
| Effekt: | 7 kw |
| Verkningsgrad: | EN 13240 |
| Säkerhetsavstånd (sida/bak): | sida 25 cm, bak 20 cm |
| Energiklass: | A |







